Ենթակայանների վերակառուցումը ռազմավարական նշանակություն ունի էլեկտրաէներգետիկ հոսքերը սպասարկելու գործում
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը դեկտեմբերի 7-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի առաքելությանը` Աբդուլազիզ Ֆաղիի գլխավորությամբ։ Քննարկվել են բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին և հետագա համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր։
Ողջունելով հյուրերին` Աշոտ Մանուկյանը բարձր է գնահատել բանկի դերը Հայաստանի էներգետիկայի բնագավառի զարգացման և էլեկտրահաղորդման  ցանցի հուսալիության բարձրացման նպատակով իրականացվող միջոցառումներին օժանդակելու գործում։
Կողմերն անդրադարձել են մասնավորապես ենթակայանների վերակառուցման ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների ընթացքին և ֆինանսավորմանը վերաբերող հարցերին։ Արձանագրվել է,  որ ենթակայանների վերակառուցումը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար՝ կապված տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացման հետ։ Առանց դրանց արդիականացման անհնարին կլինի սպասարկել առաջիկա տարիներին ակնկալվող հոսքերը։
-Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ գծի գործարկումից հետո էլեկտրաէներգիայի արտահանման հնարավորությունը կավելանա երեք անգամ։ Այդ համատեքսում «Երևանի ՋԷԿ-ի» ենթակայանի կառուցումն ունի ռազմավարական նշանակություն։ Այն սպասարկելու է նաև Երևանի ՋԷԿ-ի կառուցվող երկրորդ էներգաբլոկը, -ընդգծել է Աշոտ Մանուկյանը։
Անդրադառնալով Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ իրականացվող էներգետիկ համակարգի ֆինանսական առողջացման ծրագրին՝ առաքելության անդամ Արթուր Կոչնակյանն իր գոհունակությունն է հայտնել դրա ընթացքի և արձանագրվող արդյունքների վերաբերյալ՝ նշելով, որ նախատեսված բոլոր ցուցանիշները լիարժեք կատարվում են։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև արևային էներգետիկայի ոլորտում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Խոսվել է մասնավորապես «Մասրիկ-1» կայանի կառուցման ծրագրի, դրա արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ակնկալվող քայլերի մասին։ Առանձնապես կարևորվել է արևային էներգիայի կուտակիչ մարտկոցների կիրառման անհրաժեշտությունը և դրանց կառուցման գործում բանկի հնարավոր աջակցությունը։

Реконструкция подстанций имеет стратегическое значение в деле обслуживания электроэнергетических потоков
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян принял 7 декабря миссию Всемирного банка во главе с Абдулазизом Фаги. Были обсуждены осуществляемые при содействии банка программы, а также вопросы, касающиеся возможностей дальнейшего сотрудничества.
Приветствовав гостей, Ашот Манукян высоко оценил роль банка в деле содействия мероприятиям, осуществляемым с целью развития энергетической сферы Армении и повышения надежности сети электропередачи.
Стороны коснулись в частности вопросов, связанных с ходом и финансированием работ по реализации программ реконструкции подстанций. Было отмечено, что строительство подстанций имеет важное значение для энергетической системы Армении в связи с осуществлением региональных проектов. Без их модернизации будет невозможно обслуживать ожидаемые в ближайшие годы потоки.
- После введения в эксплуатацию высоковольтной линии Иран-Армения возможности экспорта электроэнергии вырастут в три раза. В этом контексте строительство подстанции «Ереванской ТЭЦ» имеет стратегическое значение. Она будет обслуживать также строящийся второй энергоблок Ереванской ТЭЦ, - подчеркнул Ашот Манукян.
Затронув программу финансового оздоровления энергетической системы, осуществляемой при содействии Всемирного банка, член миссии Артур Кочнакян выразил свое удовлетворение развитием и результатами, отметив, что все предусмотренные показатели полноценно выполняются.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся взаимодействия в сфере солнечной энергетики. В частности были рассмотрены программа строительства станции «Масрик-1» и шаги по повышению ее эффективности. Особая важность была придана необходимости применения накопителей солнечной энергии и возможному содействию или работой банка в их строительстве.