Ենթակայանների վերակառուցումը ռազմավարական նշանակություն ունի էլեկտրաէներգետիկ հոսքերը սպասարկելու գործում
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը դեկտեմբերի 7-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի առաքելությանը` Աբդուլազիզ Ֆաղիի գլխավորությամբ։ Քննարկվել են բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին և հետագա համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր։
Ողջունելով հյուրերին` Աշոտ Մանուկյանը բարձր է գնահատել բանկի դերը Հայաստանի էներգետիկայի բնագավառի զարգացման և էլեկտրահաղորդման  ցանցի հուսալիության բարձրացման նպատակով իրականացվող միջոցառումներին օժանդակելու գործում։
Կողմերն անդրադարձել են մասնավորապես ենթակայանների վերակառուցման ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների ընթացքին և ֆինանսավորմանը վերաբերող հարցերին։ Արձանագրվել է,  որ ենթակայանների վերակառուցումը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար՝ կապված տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացման հետ։ Առանց դրանց արդիականացման անհնարին կլինի սպասարկել առաջիկա տարիներին ակնկալվող հոսքերը։
-Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ գծի գործարկումից հետո էլեկտրաէներգիայի արտահանման հնարավորությունը կավելանա երեք անգամ։ Այդ համատեքսում «Երևանի ՋԷԿ-ի» ենթակայանի կառուցումն ունի ռազմավարական նշանակություն։ Այն սպասարկելու է նաև Երևանի ՋԷԿ-ի կառուցվող երկրորդ էներգաբլոկը, -ընդգծել է Աշոտ Մանուկյանը։
Անդրադառնալով Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ իրականացվող էներգետիկ համակարգի ֆինանսական առողջացման ծրագրին՝ առաքելության անդամ Արթուր Կոչնակյանն իր գոհունակությունն է հայտնել դրա ընթացքի և արձանագրվող արդյունքների վերաբերյալ՝ նշելով, որ նախատեսված բոլոր ցուցանիշները լիարժեք կատարվում են։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև արևային էներգետիկայի ոլորտում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Խոսվել է մասնավորապես «Մասրիկ-1» կայանի կառուցման ծրագրի, դրա արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ակնկալվող քայլերի մասին։ Առանձնապես կարևորվել է արևային էներգիայի կուտակիչ մարտկոցների կիրառման անհրաժեշտությունը և դրանց կառուցման գործում բանկի հնարավոր աջակցությունը։

RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan received on December 7 the mission of the World Bank led by Abdulaziz Faghi. Issues related to the programs implemented under the Bank's support and opportunities for further cooperation were discussed. Welcoming the guests, Ashot Manukyan highly assessed the role of the bank in assisting Armenia in the development of the energy sector and increasing the reliability of the transmission network. The sides touched upon issues related to the process of implementation of the substations reconstruction projects and financing issues. It was noted that reconstruction of substations is of great importance for Armenia's energy system related to the implementation of regional projects. It will not be possible to cope with expected flows in the coming years without modernization.
-After the launch of the Iran-Armenia high-voltage line, the possibility of exporting electricity will be increased three times. In this context, the construction of "Yerevan Thermal Power Plant" substation has a strategic importance. It will also serve the second power unit of the Yerevan Thermal Power Plant,- said Ashot Manukyan.
Referring to the World Bank's financial system financial rehabilitation program, Arthur Kochnakyan, member of the mission, expressed his satisfaction with the process and its results, noting that all planned indicators are fully implemented. The interlocutors also discussed issues related to cooperation in solar energy. Particularly, it was talked about the construction of the "Masrik-1" station project and expected steps to increase its efficiency. The necessity of using solar energy accumulator batteries and the possible support of the bank in their construction were highlighted.