ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը դեկտեմբերի 1-ին հանդիպել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական բանկի նախագահի տեղակալ Ալան Փիլոուի գլխավորած պատվիրակությանը։ Քննարկվել են էներգետիկ ոլորտում ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերին վերաբերող հարցեր։
Կարևորելով Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական բանկի դերը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում՝ Աշոտ Մանուկյանը համոզմունք է հայտնել, որ փոխգործակցությունը հաջողությամբ կշարունակվի նաև առաջիկայում։ Անդրադառնալով բանկի հետ հետագա համագործակցությանը, նախարարը ներկայացրել է այն ներդրումային ծրագրերը, որոնցով հետաքրքրված է ՎԶԵԲ-ը։ Նշվել է, որ Հայաստանի համար առաջնայինը էներգետիկայի ոլորտի դիվերսիֆիկացման ապահովումն է։ Քայլեր են արվում մասնավորապես սեփական աղբյուրների հաշվին էլեկտրաէներգիայի արտադրության տեսակարար կշիռը առաջիկա տարիներին մինչև 50 տոկոսի հասցնելու համար։ Նախապատվությունը տրվում է ինչպես ջրային, այնպես էլ արևային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը։
-Այդ առումով շատ կարևոր խնդիր է լուծում «Շնող ՀԷԿ-ի», ինչպես նաև արևային կայանների կառուցումը,-ասել է Աշոտ Մանուկյանը։
ՎԶԵԲ-ի պատվիրակությանը նախարարը տեղեկացրել է նաև այն քայլերի մասին, որոնք իրականացվում են ջերմային կայանների արդյունավետությունը բարձրացնելու, էներգետիկ ենթակառուցվածքների կառավարման կատարելագործման և տարածաշրջանային համագործակցության ծրագրերի ուղղությամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ալան Փիլոուին բարձր է գնահատել էներգետիկայի ոլորտում իրականացվող ծրագրերը.
-Մենք ողջունում ենք այն առաջընթացը, որը Հայաստանն ապահովել է վերականգնվող, մասնավորապես արևային էներգետիկայում,-ընդգծել է նա։
Ալան Փիլոուին Աշոտ Մանուկյանին է փոխանցել ՎԶԵԲ-ի մտադրությունները՝ այլընտրանքային ֆինանսավորմամբ էներգետիկայի ոլորտի ծրագրերին աջակցելու գործում։

Обсуждены возможности реализации с ЕБРР инвестиционных программ
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян 1 декабря встретился с делегацией, возглавляемой вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития Аланом Пилоу. Были обсуждены вопросы, касающиеся текущих и перспективных программ в энергетической сфере.
Отметив важную роль Европейского банка реконструкции и развития в деле развития экономики Армении, Ашот Манукян выразил уверенность, что взаимодействие будет успешно продолжено и в ближайшем будущем. Коснувшись дальнейшего сотрудничества с банком, министр представил те инвестиционные программы, которыми заинтересован ЕБРР.
Было отмечено, что первоочередным для Армении является обеспечение диверсификации энергетики. Осуществляются шаги по доведению в ближайшие годы до 50% удельного веса выработонной электроэнергии за счет собственных источников. Приоритет отдается эффективному использованию как водных, так и солнечных ресурсов.
- В этом смысле очень важную задачу решает строительство «ГЭС Шнох», а также солнечных станций, - сказал Ашот Манукян.
Министр проинформировал членов делегации ЕБРР также о тех шагах, которые осуществляются с целью повышения эффективности теплостанций, осуществления программ совершенствования процесса управления энергетическими инфраструктурами и регионального сотрудничества.
Поблагодарив за прием, Алан Пилоуи высоко оценил проекты, осуществляемые в энергетической сфере.
-Мы приветствуем тот процесс, который Армения обеспечила в возобновляемой, в частности солнечной энергетике, - сказал он.
Алан Пилоуи заявил Ашоту Манукяну о намерении ЕБРР содействовать программам в энергетической сфере за счет альтернативного финансирования.