Լրացավ երկրաբանական ֆոնդի 80-ամյակը
Լրացավ Հայաստանի երկրաբանական ֆոնդի կազմավորման 80-ամյակը: Հանրապետության տարածքում երկրաբանական ուսումնասիրության լուրջ աշխատանքներ սկսել են կատարվել դեռևս անցած դարի 30-ական թվականներից: Ելնելով այդ աշխատանքների արդյունքում ստացված երկրաբանական տեղեկությունների հաշվառման, համակարգման, պահպանման, ամփոփման անհրաժեշտությունից՝ 1937թ. նոյեմբերի 27-ին ԽՍՀՄ ԺԿ Խորհրդի որոշմամբ, Հայկական պետական երկրաբանական վարչությանը կից ստեղծվեց «Հայաստանի Հանրապետության Երկրաբանական ֆոնդը», որը մինչ օրս իրականացնում է իրեն վերապահված գործառույթները:
2002թ. հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ կառավարության թիվ 1758-Ն որոշմամբ, երկրաբանական ֆոնդի հիմքի վրա, կազմավորվեց շահույթ չհետապնդող «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը։ Վերջինիս վերապահվեցին ինչպես ընդերքի վերաբերյալ տեղեկության պահպանման, այնպես էլ համակարգման և վերլուծման գործառույթներ:
Հայաստանի ընդերքի վերաբերյալ անցած 80 տարիների  ընթացքում կուտակվել է հզոր տեղեկատվական բազա։  Եթե երկրաբանական ֆոնդի ստեղծման պահին հաշվառվում էր ընդամենը 1250 հաշվետվություն, ապա այժմ դրանք գերազանցում են 12,5 հազարը։
Նշենք նաև, որ ավարտին է մոտենում  «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» առկա երկրաբանական տեղեկությունների թվայնացման գործընթացը։ Մինչև տարեվերջ այն ամբողջությամբ առցանց հասանելի կլինի hանրությանը։

Исполнилось 80 лет со дня создания геологического фонда Армении. Серьезные работы по геологоразведке на территории республики начались осуществляться еще в 30-ие годы прошлого века.
Исходя из необходимости учета, систематизации, сохранения и обобщения полученной в результате этих работ геологической информации, 27 ноября 1937 года решением Совнаркома Армянской ССР при Армянском государственном геологическом управлении был создан «Геологический фонд Армении», который и сегодня осуществляет делегированную ему деятельность .
31 октября 2002 года решением правительства РА за номером 1758, на базе геологического фонда была сформирована не преследующая целей прибыли государственная некоммерческая организация «Республиканский геологический фонд». Ему были делегированы функции как сохранения, так и систематизации и анализа информации о недрах.
За прошедшие 80 лет накоплена мощная информационная база о недрах Армении. Если на момент создания геологического фонда было зарегистрировано только 1250 отчетов, то сейчас их число превышает 12,5 тысячи.
Отметим также, что завершается процесс оцифровки геологической информации, хранящейся в «Республиканском геологическом фонде». До конца года она будет полностью доступна обществу в онлайн-режиме.