Լրացավ երկրաբանական ֆոնդի 80-ամյակը
Լրացավ Հայաստանի երկրաբանական ֆոնդի կազմավորման 80-ամյակը: Հանրապետության տարածքում երկրաբանական ուսումնասիրության լուրջ աշխատանքներ սկսել են կատարվել դեռևս անցած դարի 30-ական թվականներից: Ելնելով այդ աշխատանքների արդյունքում ստացված երկրաբանական տեղեկությունների հաշվառման, համակարգման, պահպանման, ամփոփման անհրաժեշտությունից՝ 1937թ. նոյեմբերի 27-ին ԽՍՀՄ ԺԿ Խորհրդի որոշմամբ, Հայկական պետական երկրաբանական վարչությանը կից ստեղծվեց «Հայաստանի Հանրապետության Երկրաբանական ֆոնդը», որը մինչ օրս իրականացնում է իրեն վերապահված գործառույթները:
2002թ. հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ կառավարության թիվ 1758-Ն որոշմամբ, երկրաբանական ֆոնդի հիմքի վրա, կազմավորվեց շահույթ չհետապնդող «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը։ Վերջինիս վերապահվեցին ինչպես ընդերքի վերաբերյալ տեղեկության պահպանման, այնպես էլ համակարգման և վերլուծման գործառույթներ:
Հայաստանի ընդերքի վերաբերյալ անցած 80 տարիների  ընթացքում կուտակվել է հզոր տեղեկատվական բազա։  Եթե երկրաբանական ֆոնդի ստեղծման պահին հաշվառվում էր ընդամենը 1250 հաշվետվություն, ապա այժմ դրանք գերազանցում են 12,5 հազարը։
Նշենք նաև, որ ավարտին է մոտենում  «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» առկա երկրաբանական տեղեկությունների թվայնացման գործընթացը։ Մինչև տարեվերջ այն ամբողջությամբ առցանց հասանելի կլինի hանրությանը։

The Geological fund is 80 old
Formation of Armenian Geological Fund is 80 years old. Serious geological exploration works have been undertaken in the Republic since the 30s of the last century. Based on the need to record, coordinate, maintain and summarize the geological information received as a result of these works, 1937 On November 27, by the decision of the Council of the USSR People's Assembly, the RA State Geological Department was established under the "Geological Fund of the Republic of Armenia", which is still implementing its functions.
2002 On October 31, by the decision of the Government of RA N 1758-N, the non-profit Republican Fund of Geology organization was established on the basis of the geological fund. The latter was entrusted with the maintenance of information on the mining, as well as coordination and analysis. Over the past 80 years, Armenia has accumulated a powerful database of information.
If only 1250 reports were recorded at the time of creation of the geological fund, now they exceed 12.5 thousand. It will be noted that digitalization of geological information available in the "Republican Geological Fund" is coming to an end. By the end of the year, it will be fully accessible online.