Ստեղծվում են նպաստավոր պայմաններ արևային էներգիան ջեռուցման նպատակով օգտագործելու համար
Կիրականացվեն խթանիչ միջոցառումներ՝ ուղղված վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ինքնավար էներգաարտադրության մասսայականացմանը։ Այդ նպատակով ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը նախաձեռնել է մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում, որոնք պայմաններ կստեղծեն միջին և խոշոր սպառողների համար՝ էլեկտրաէներգիա արտադրել սեփական կարիքների համար։ Առաջարկվող օրենսդրական փոփոխություններն արդեն արժանացել են կառավարության հավանությանը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի խոսքով՝ խոշոր սպառողներին ինքնավար էներգաարտադրությամբ սեփական կարիքները բավարարելու հնարավորություններ տալու համար առաջարկվում է վերանայել գործող 150 կՎտ սահմանաչափը։ Ինչպես հայտնի է, ներկայումս ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք սեփական կարիքները բավարարելու համար կարող են տեղադրել մինչև 150 կՎտ հզորությամբ արևային ինքնավար կայաններ, արտադրել էլեկտրաէներգիա, իսկ ավելցուկը վաճառել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը։
Հայկ Հարությունյանի կարծիքով՝ խոշոր սպառողների դեպքում այդ հզորությունը բավարար չէ, ուստի «Էներգետիկայի մասին» օրենքի փոփոխությամբ առաջարկվում է վերանայել 150 կՎտ սահմանաչափը և հասցնել 500 կՎտ-ի։ Դրանով էլեկտրաէներգիայի խոշոր սպառողների համար կստեղծվեն օրենսդրական հիմքեր` սեփական կարիքների բավարարման նպատակով ինքնավար էներգաարտադրողների գործառույթներ իրականացնելու համար։
Մեկ այլ՝ «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին» օրենքում առաջարկվում է սահմանել վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսներ օգտագործող ինքնավար էներգաարտադրողի և էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիա ունեցող անձի միջև փոխհոսքերի կարգավորման պայմանները: Ըստ այդմ, փոխվում է փոխհատուցման հաշվարկի մոտեցումը։ Եթե այժմ փոխհատուցումն իրականացվում է ամսական կտրվածքով, ապա առաջարկում է այն դարձնել տարեկան։ Տարեվերջին բաշխիչ ընկերությունն ամբողջ տարվա կտրվածքով կհաշվարկի ինքնավար արտադրողի հետ ունեցած փոխհոսքերը և միայն դրանից հետո կես գնով կվճարի ավել տրամադրված էլկետրաէներգիայի դիմաց.
-Սա հնարավորություն կտա սպառողներին տեղադրել ավելի մեծ հզորություններ և արևային կայանները դիտարկել նաև որպես ջեռուցման կազմակերպման միջոց։ Այսինքն՝ ամռանը արտադրել հավելյալ էլեկտրաէներգիա, այսպես ասած՝ ի պահ տալ ցանցին, իսկ ձմռանը ետ ստանալ նույն գնով։ Գործող օրենքը այդ հնարավորությունը չէր տալիս, որովհետև փոխհոսքերի հետ կապված հաշվարկը կատարվում էր ամսական կտրվածքով,-նշել է Հայկ Հարությունյանը։

Promotion measures will be taken to promote the autonomous energy production in the renewable energy sector. For that purpose, RA Ministry of Energy infrastructures and Natural Resources has initiated a number of legislative amendments in the laws "On Energy Saving and Renewable Energy" and "On Energy", which will create conditions for medium and large consumers to generate electricity for their own needs. The proposed legislative amendments have already been approved by the government.
According to Deputy Minister of Energy infrastructures and Natural Resources of Armenia Hayk Harutyunyan, it is recommended to reconsider the current 150 kW limit for large consumers to meet their own needs through autonomous energy production.
As it is known, at present physical and legal persons can satisfy their needs, they can install up to 150 kW solar autonomous plants, generate electricity, and sell the surplus to "Electric Networks of Armenia".
In Hayk Harutyunyan's opinion, this capacity is not sufficient for large consumers, so it is recommended to revise the 150 kW limit and bring it to 500 kW by the changes law on "Energy". This will create a legislative basis for major electricity consumers to implement autonomous power generators to meet their own needs. In another Law- on "Energy Saving and Renewable Energy", it is proposed to establish conditions for the regulation of the flows between an autonomous energy producer using renewable energy resources and a licensee for electricity distribution. Accordingly, the calculation of compensation is changing. If the redemption is currently being monthly, it will offer it an annual turnaround. By the end of the year, the distribution company will calculate its share of the autonomous producer over the whole year, and only then will pay half the price for the supplied electricity.
- This will allow consumers to put more capacity and to observe the solar stations as a means of heating. That is to say, to produce extra electricity in the summer, so to keep the net, and get back in the winter with the same price. The existing law did not give this opportunity because the calculation of the exchange rate was done on a monthly basis, - said Hayk Harutyunyan.