Ստեղծվում են նպաստավոր պայմաններ արևային էներգիան ջեռուցման նպատակով օգտագործելու համար
Կիրականացվեն խթանիչ միջոցառումներ՝ ուղղված վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ինքնավար էներգաարտադրության մասսայականացմանը։ Այդ նպատակով ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը նախաձեռնել է մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում, որոնք պայմաններ կստեղծեն միջին և խոշոր սպառողների համար՝ էլեկտրաէներգիա արտադրել սեփական կարիքների համար։ Առաջարկվող օրենսդրական փոփոխություններն արդեն արժանացել են կառավարության հավանությանը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի խոսքով՝ խոշոր սպառողներին ինքնավար էներգաարտադրությամբ սեփական կարիքները բավարարելու հնարավորություններ տալու համար առաջարկվում է վերանայել գործող 150 կՎտ սահմանաչափը։ Ինչպես հայտնի է, ներկայումս ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք սեփական կարիքները բավարարելու համար կարող են տեղադրել մինչև 150 կՎտ հզորությամբ արևային ինքնավար կայաններ, արտադրել էլեկտրաէներգիա, իսկ ավելցուկը վաճառել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը։
Հայկ Հարությունյանի կարծիքով՝ խոշոր սպառողների դեպքում այդ հզորությունը բավարար չէ, ուստի «Էներգետիկայի մասին» օրենքի փոփոխությամբ առաջարկվում է վերանայել 150 կՎտ սահմանաչափը և հասցնել 500 կՎտ-ի։ Դրանով էլեկտրաէներգիայի խոշոր սպառողների համար կստեղծվեն օրենսդրական հիմքեր` սեփական կարիքների բավարարման նպատակով ինքնավար էներգաարտադրողների գործառույթներ իրականացնելու համար։
Մեկ այլ՝ «Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի մասին» օրենքում առաջարկվում է սահմանել վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսներ օգտագործող ինքնավար էներգաարտադրողի և էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիա ունեցող անձի միջև փոխհոսքերի կարգավորման պայմանները: Ըստ այդմ, փոխվում է փոխհատուցման հաշվարկի մոտեցումը։ Եթե այժմ փոխհատուցումն իրականացվում է ամսական կտրվածքով, ապա առաջարկում է այն դարձնել տարեկան։ Տարեվերջին բաշխիչ ընկերությունն ամբողջ տարվա կտրվածքով կհաշվարկի ինքնավար արտադրողի հետ ունեցած փոխհոսքերը և միայն դրանից հետո կես գնով կվճարի ավել տրամադրված էլկետրաէներգիայի դիմաց.
-Սա հնարավորություն կտա սպառողներին տեղադրել ավելի մեծ հզորություններ և արևային կայանները դիտարկել նաև որպես ջեռուցման կազմակերպման միջոց։ Այսինքն՝ ամռանը արտադրել հավելյալ էլեկտրաէներգիա, այսպես ասած՝ ի պահ տալ ցանցին, իսկ ձմռանը ետ ստանալ նույն գնով։ Գործող օրենքը այդ հնարավորությունը չէր տալիս, որովհետև փոխհոսքերի հետ կապված հաշվարկը կատարվում էր ամսական կտրվածքով,-նշել է Հայկ Հարությունյանը։

Будут реализованы стимулирующие мероприятия в направлении популяризации автономного производства энергии в области возобновляемых источников энергии. С этой целью Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА инициировало ряд изменений в законах "Об энергоэффективности и возобновляемой энергии" и "Об энергетике", что создаст условие производить электроэнергию для средних и крупных потребителей, которые будут использовать это для собственных нужд. Предлагаемые законодательные поправки правительство уже одобрило.
По словам заместителя министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айка Арутюняна, чтобы позволить крупным потребителям удовлетворить свои собственные потребности посредством автономного производства энергии, рекомендуется пересмотреть существующий предел в 150 кВт. Как известно, в настоящее время физические и юридические лица могут установить солнечные автономные станции мощностью 150 кВт для выработки электроэнергии, а избыток продать «Электрическим сетям Армении».
По мнению Айка Арутюняна, для крупных потребителей эта мощность недостаточна, поэтому рекомендуется пересмотреть предел в 150 кВт и довести его до 500 кВт путем внесения поправок в законе «Об энергетики». Это создаст законодательную базу для крупных потребителей электроэнергии для реализации функций автономных производителей электроэнергии с целью удовлетворения собственных нужд.
Предлагается в законе "Об энергоэффективности и возобновляемой энергии" установить условия для регулирования потоков между автономными производителями энергии с использованием возобновляемых источников и владельцами лицензий на распределение электроэнергии. Соответственно, меняется подход расчета компенсации.
Если в настоящее время компенсация производится ежемесячно, то предлагается делать это ежегодно.
К концу года дистрибьюторская компания будет рассчитывать взаимодействие с автономным производителем имеющихся потоков в течении года, и только после этого будет платить половину стоимости за предоставленную избыточную электроэнергию.
- Это позволит потребителям установить более крупные мощности, и солнечные станции также рассматривать, как средство организации отопления. То есть, летом производить дополнительное электричество, другими словами, сохранить его в сети, а зимой получить обратно по той же цене. Нынешний закон не предоставлял этой возможности, поскольку расчет обменного потока проводился на ежемесячной основе,- сказал Айк Арутюнян.