ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը նոյեմբերի 9-ին հանդիպել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության Վարչապետի առևտրի և ներդրումների հարցերով ներկայացուցիչ Մարկ Փրիթչարդին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆորնուորթը: Քննարկվել են էներգետիկայի և ընդերքի ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության Վարչապետի առևտրի և ներդրումների հարցերով ներկայացուցչի նշանակման փաստը, համոզմունք հայտնելով, որ այն կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը։ Հյուրերի խնդրանքով Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է ոլորտի գերակայությունները։ Նշվել է, որ երկրի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման նպատակով խնդիր է դրված առաջիկա մի քանի տարիներին ներքին վերակագնվող աղբյուրներից էլեկտրաէներգիայի արտադրության տեսակարար կշիռը հասցնել սպառման 50 տոկոսին։
-Այդ առումով առաջնային է համարվում հատկապես արևային և ջրային ռեսուրսների առավելագույնս օգտագործումը,-նշել է նախարարը։
Գերակայությունների թվում Աշոտ Մանուկյանն առանձնացրել է նաև ընդերքի ոլորտը, որտեղ առաջին քայլերն են արվում «պատասխանատու» հանքարդյունաբերության քաղաքականության ներդրման համար։
-Այստեղ խնդիր ունենք ներգրավելու այնպիսի ներդրողների, ովքեր պատասխանատու վերաբերմունք կդրսևորեն ոլորտի նկատմամբ,-ասել է Աշոտ Մանուկյանը։
Որպես «պատասխանատու հանքարդյունաբերողի» օրինակ առանձնացվել է «Լիդիան» ընկերությունը, որը Աշոտ Մանուկյանի խոսքով՝ Հայաստան ներուծեց նոր գործարար մշակույթ և կորպորատիվ կառավարման առաջադեմ մոտեցումներ:
Նախարարը հյուրերին տեղեկացրել է տնտեսության այդ ճյուղում իրականացվող քայլերի և սպասվող նախաձեռնությունների մասին։
Կարևորվել է համագործակցությունը նաև կադրերի պատրաստման ոլորտում։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մարկ Փրիթչարդը հաճելի է համարել լսել արտաքին հատվածից ներդրումներ ներգրավելու ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության նպատակադրումների մասին։ Նշվել է, որ Միացյալ Թագավորությունը հետաքրքրված է մեր երկրի հետ առևտրաներդրումային ոլորտներում համագործակցությամբ։
Հանդիպման մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել քննարկումները՝ հետագա փոխգործակցության ուղղությամբ։

Ашот Манукян обсудил вопросы сотрудничества с представителем по торговле и инвестициям премьер-министра Великобритании в Армении
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян 9 ноября встретился с представителем по торговле и инвестициям  премьер-министра Великобритании в Армении Марком Притчардом. В заседании приняла участие также Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенного Королевства в Республике Армения Джудит Форнуорт. Обсудили возможности сотрудничества в сферах  энергетики и недр.
Приветствуя гостей, министр отметил важность назначения в Армении представителя по торговле и инвестициям премьер-министра Великобритании, выразив убежденность в том, что это будет способствовать укреплению и углублению торгово-экономических отношений между двумя странами. По просьбе гостей Ашот Манукян представил приоритеты сектора.
Было отмечено, что в ближайшие несколько лет для укрепления энергетической безопасности страны стоит задача увеличить долю электроэнергии, произведенной из внутренних возобновляемых источников до 50% потребления.
-В этом деле имеет приоритетное значение наиболее эффективное использование солнечных и водных ресурсов, - сказал министр.
Среди приоритетов Ашот Манукян также подчеркнул сферу недр, где предпринимаются первые шаги по внедрению «ответственной» политики.
-Здесь у нас есть проблема привлечения инвесторов, которые будут нести ответственность за эту сферу, - сказал Ашот Манукян.
Примером «ответственного горнодобывающего партнера» является компания «Лидиянь», которая, по словам Ашота Манукяна, подтолкнула Армению к новой деловой культуре и передовым подходам в корпоративном управлении.
Министр проинформировал гостей о предпринятых шагах и текущих инициативах в этом секторе экономики. Было также подчеркнуто сотрудничество в области подготовки кадров.
Выразив благодарность за прием Марк Притчарду было приятно услышать о намерениях правительства Армении о привлечении иностранных инвестиций. Было отмечено, что Соединенное Королевство заинтересовано в сотрудничестве с нашей страной в сферах, связанных с торговлей. Участники встречи выразили готовность продолжить дискуссии , направленные на дальнейшее сотрудничество.