Սկսվել է ՀԱԷԿ-ի սարքավորումների մատակարարումը
ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման միջոցառումների շրջանակներում, սահմանված ժամանակացույցի համաձայն, սկսվել է նախատեսվող սարքավորումների առաջին փուլի մատակարարումը  Հայաստան։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության ատոմային էներգիայի բաժնի պետ Արտեմ Պետրոսյանի փոխանցմամբ, հայտարարված մրցույթների արդյունքում լիազորված կազմակերպությունների հետ կնքվել է շուրջ 40 համաձայնագիր, որից 36-ի ֆինանսավորումն արդեն բացված է։ Գումարի շրջանակներում նախատեսվում է մի շարք կարևոր սարքավորումների մատակարարում, որոնք պետք է տեղադրվեն ատոմակայանում։
Ըստ Արտեմ Պետրոսյանի, սարքավորումների մի մասի, այդ թվում՝ առաջին տուրբոգեներատորի մատակարարման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են։ Սակայն  որոշակի ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի դրանք հասնեն Հայաստան։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված՝ համաձայնագով տրամադրված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

Началась поставка оборудования для Армянской АЭС
В рамках мероприятий по продлению плановых сроков эксплуатации и модернизации второго энергоблока Армянской АЭС, в соответствии с установленным графиком, начался первый этап поставок предусмотренного оборудования.
По словам начальника отдела атомной энергии управления энергетики министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артема Петросяна, по итогам объявленного тендера с уполномоченными организациями заключено օколо 40 соглашений, финансирование 36 из которых уже oткрыто.
В рамках предоставляемых сумм предусматривается поставка ряда важного оборудования, которые должны быть установлены на АЭС.
По словам Артема Петросяна, поставки части оборудования, в том числе первых турбогенераторов, уже стартовали, однако потребуется определенное время, пока они будут доставлены в Армению. Напомним, что программа продления срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС осуществляется за счет кредитных средств в размере 270 миллионов долларов и грантовых средств в размере 30 миллионов долларов, предоставленных в соответствии с соглашением, подписанным между правительствами РА и РФ.