Գործարկվեց արևային երկրորդ համակարգային կայանը
Արագածոտնի մարզի Թալին համայնքում գործարկվեց Հայաստանում երկրորդ համակարգային «Թալին-1» արևային կայանը, որն ունի 1 մեգավատ հզորություն։  Ծրագիրն իրականացրել է «Սոլար Փրոդաքշն» ընկերությունը՝ հայաստանցի ներդրողների խմբի միջոցներով և Գերմանահայկական հիմնադրամի ու KFW բանկի համաֆինանսավորմամբ։
Առաջին երկու արևային համակարգային կայանների գործարկմանը առաջիկայում կհաջորդի նորերի բացումը։  ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխանախարար Հայկ Հարությունյանի խոսքով՝ ընթացքի մեջ են ևս 9 կայանների կառուցման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն մինչև 2018թ. վերջ։
Հիշեցնենք, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը տրամադրել է մինչև 1 մեգավատ հզորությամբ արևային համակարգային կայանի կառուցման 11 լիցենզիա, որոնց գումարային հզորությունը կազում է շուրջ 10 մեգավատ։

В общине Талин Арагацотнской области Армении запущена вторая в Армении комплексная солнечная электростанция «Талин-1» мощностью 1 мегаватт. Проект реализовала компания «Солар Продакшн» на средства группы армянских инвесторов при софинансировании Немецко-армянского фонда и банка KFW.
За вводом в эксплуатацию первых двух комплексных солнечных электростанций в ближайшее время последует открытие новых станций. По словам заместителя министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айка Арутюняна в процессе находятся работы по строительству еще 9 станций, которые завершатся до конца 2018 года.
Напомним, что Комиссия по регулированию общественных услуг предоставила 11 лицензий на строительствo комплексных солнечных электростанций мощностью до 1 мегаватта. Их суммарная мощность составит около 10 мегаватт.