Ատոմային էներգետիկայի պահպանումն ու զարգացումը շարունակում է Հայաստանի համար մնալ ռազմավարական ուղղություն
Ատոմային էներգետիկայի պահպանումն ու զարգացումը շարունակում է Հայաստանի համար մնալ ռազմավարական ուղղություն՝ համաձայն 2015թ. դեկտեմբերին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատած «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036 թ.) զարգացման ուղիները» ծրագրի:
Բազիսային էլեկտրաէներգիայի ստեղծման կառուցվածքում ԱԷԿ-ի առկայությունը թույլ կտա Հայաստանին պահպանել էներգետիկ անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակը: Հոկտեմբերի 27-ին հանդես գալով ՀՀ Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի (ԱԷԱԽ)  հերթական՝ 15-րդ նիստում ասել է հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
-Ծրագիրը նախատեսում է գործող բլոկի շահագործումը երկարաձգել մինչև 2027թ., իսկ հետագայում իրականացնել նոր միջուկային բլոկների փուլային ներդրում,-հայտարարել է Նախագահը։
Անդրադառնալով ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացմանը` Նախագահը նշել է, որ այդ նպատակով Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ստորագրվել են Հայաստանի կառավարությանը պետական արտահանման վարկի և դրամաշնորհի տրամադրման մասին համաձայնագրեր: Երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում իրականացվում են նախագծային և շահագործման անվտանգության բարձրացման, ինչպես նաև դրա արդիականացման միջոցառումներ:
-2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում շահագործման ժամկետի երկարաձգման առաջին փուլի աշխատանքները, այդ թվում՝ էներգաբլոկի սարքավորումների գործիքային զննությունը, գործնականում ավարտվել են,- ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներին անդրադարձել է նաև Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահի պաշտոնը ստանձնած Միրոսլավ Լիպարը։ Բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքները՝ Մ. Լիպարը ուրախությամբ արձանագրել է, որ յուրաքանչյուր այցից հետո նոր բարելավումներ ու առաջընթաց է նկատվում ՀԱԷԿ-ում:
-Խորհուրդը ամենայն պատասխանատվությամբ կշարունակի ուշադրության կենտրոնում պահել ՀԱԷԿ-ի անվտանգ շահագործումը,-ընդգծել է Մ. Լիպարը:
Գնահատելով ատոմակայանի անվտանգության մակարդակը` Միրոսլավ Լիպարը նշել է, որ ՀԱԷԿ-ն ամեն տարի անցնում է անվտանգության վերանայման գործընթաց: Անվտանգության խորհուրդը կատարում է անվտանգության բարելավման աշխատանքներ՝ տարբեր փուլերում անվտանգության պլանավորման և կատարման միջոցով.
-Ես կարող եմ հաստատել, որ Հայաստան են գալիս բազմաթիվ միջազգային առաքելություններ, որոնք այցելում են ատոմակայան: Նման առաքելությունը չի կարող տալ եզրակացություն, որ ամեն ինչ 100 տոկոսով անվտանգ է, բայց իրենք կարող են տալ համապատասխան խորհուրդներ, ինչպես նաև կարող են անվտանգություն բարձրացմանը միտված առաջարկներ անել:
Միրոսլավ Լիպարի գնահատմամբ՝ ատոմակայանի անվտանգության համար առաջնային է կոնտուրի խողովակաշարերի և փականների զննումը, ինչը, ըստ նրա, 100 տոկոսով արվում է:

The preservation and development of nuclear energy continues to be a strategic direction for Armenia
The preservation and development of nuclear energy continues to be a strategic direction for Armenia, according to the program "Long-term development of the energy system of the Republic of Armenia (until 2036)" - approved by the Government of the Republic of Armenia in December 2015. Presence of NPP in the structure of the base electricity will allow Armenia to maintain the required level of energy security. On October 27 at the regular 15th session of the Atomic Energy Security Council under the President of Armenia, said President Serzh Sargsyan.
- The project provides for extending the life of the existing block until 2027 and the subsequent implementation of the phased introduction of new nuclear units, - said the President.
Touching upon the implementation of the program for extending the life of the second block of the ANPP, the President noted that for this purpose the Republic of Armenia and the Russian Federation signed agreements Government Export Loan and Grant to the Government of Armenia. In the framework of the project for extending the lifespan of the second unit, projectic and operational safety enhancements as well as its upgrade.
-In 2017 planed during the pre-repairs the first phase of extension of exploitation period, including the instrumental examination of power unit, was practically completed, - said President Serzh Sargsyan.
Miroslav Lipar, who assumed the post of the Chairman of the Atomic Energy Security Council, also touched upon the measures taken to improve the level of the ANPP. Highly appreciating the work done, M. Lipar gladly records that after each visit, new improvements and progress are observed in the ANPP.
- The Council will continue to focus on the safe operation of the Armenian Nuclear Power Plant, - said Lipar.
Assessing the safety of the nuclear power plant, Miroslav Lipar noted that the ANPP passes a security review process every year. The Security Council carries out activities to improve security through planning and security at different stages.
- I can confirm that many international missions come to Armenia, which visit the nuclear power plant. Such a mission can't give a conclusion that everything is 100% safer, but they can give proper advice, and to make proposals for improving security.
According Miroslav Lipar's checking pipelines and valves is a priority for the safety of the nuclear power plant, which, he said, is 100% complete.