Ատոմային էներգետիկայի պահպանումն ու զարգացումը շարունակում է Հայաստանի համար մնալ ռազմավարական ուղղություն
Ատոմային էներգետիկայի պահպանումն ու զարգացումը շարունակում է Հայաստանի համար մնալ ռազմավարական ուղղություն՝ համաձայն 2015թ. դեկտեմբերին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատած «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036 թ.) զարգացման ուղիները» ծրագրի:
Բազիսային էլեկտրաէներգիայի ստեղծման կառուցվածքում ԱԷԿ-ի առկայությունը թույլ կտա Հայաստանին պահպանել էներգետիկ անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակը: Հոկտեմբերի 27-ին հանդես գալով ՀՀ Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի (ԱԷԱԽ)  հերթական՝ 15-րդ նիստում ասել է հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
-Ծրագիրը նախատեսում է գործող բլոկի շահագործումը երկարաձգել մինչև 2027թ., իսկ հետագայում իրականացնել նոր միջուկային բլոկների փուլային ներդրում,-հայտարարել է Նախագահը։
Անդրադառնալով ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացմանը` Նախագահը նշել է, որ այդ նպատակով Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ստորագրվել են Հայաստանի կառավարությանը պետական արտահանման վարկի և դրամաշնորհի տրամադրման մասին համաձայնագրեր: Երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում իրականացվում են նախագծային և շահագործման անվտանգության բարձրացման, ինչպես նաև դրա արդիականացման միջոցառումներ:
-2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում շահագործման ժամկետի երկարաձգման առաջին փուլի աշխատանքները, այդ թվում՝ էներգաբլոկի սարքավորումների գործիքային զննությունը, գործնականում ավարտվել են,- ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներին անդրադարձել է նաև Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահի պաշտոնը ստանձնած Միրոսլավ Լիպարը։ Բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքները՝ Մ. Լիպարը ուրախությամբ արձանագրել է, որ յուրաքանչյուր այցից հետո նոր բարելավումներ ու առաջընթաց է նկատվում ՀԱԷԿ-ում:
-Խորհուրդը ամենայն պատասխանատվությամբ կշարունակի ուշադրության կենտրոնում պահել ՀԱԷԿ-ի անվտանգ շահագործումը,-ընդգծել է Մ. Լիպարը:
Գնահատելով ատոմակայանի անվտանգության մակարդակը` Միրոսլավ Լիպարը նշել է, որ ՀԱԷԿ-ն ամեն տարի անցնում է անվտանգության վերանայման գործընթաց: Անվտանգության խորհուրդը կատարում է անվտանգության բարելավման աշխատանքներ՝ տարբեր փուլերում անվտանգության պլանավորման և կատարման միջոցով.
-Ես կարող եմ հաստատել, որ Հայաստան են գալիս բազմաթիվ միջազգային առաքելություններ, որոնք այցելում են ատոմակայան: Նման առաքելությունը չի կարող տալ եզրակացություն, որ ամեն ինչ 100 տոկոսով անվտանգ է, բայց իրենք կարող են տալ համապատասխան խորհուրդներ, ինչպես նաև կարող են անվտանգություն բարձրացմանը միտված առաջարկներ անել:
Միրոսլավ Լիպարի գնահատմամբ՝ ատոմակայանի անվտանգության համար առաջնային է կոնտուրի խողովակաշարերի և փականների զննումը, ինչը, ըստ նրա, 100 տոկոսով արվում է:

Сохранение и развитие атомной энергетики продолжает являться стратегическим направлением для Армении
27 октября Серж Саргсян, выступая на очередном 15-м заседании Совета безопасности атомной энергии (СБАЭ) при президенте Армении, сказал, что сохранение и развитие атомной энергетики продолжает являться стратегическим направлением для Армении, согласно программe «Долгосрочное развитие энергетической системы Республики Армения (до 2036 года)»,утвержденной Правительством Республики Армения в декабре 2015 годa. Наличие АЭС в структуре базового электричества позволит Армении сохранить необходимый уровень энергетической безопасности.
Проект предусматривает продление срока эксплуатации действующего блока до 2027 года и последующую реализацию поэтапного внедрения  новых ядерных блоков,- отметил президент.
Коснувшись реализации программы продления срока эксплуатации второго блока ААЭС, Президент отметил, что для этой цели Республика Армения и Российская Федерация подписали соглашение об обеспечении правительства Армении государственного экспортного кредита и грантовых средств. В рамках проекта расширения сроков эксплуатации второго блока реализуются проектные и эксплуатационные мероприятия по повышению безопасности, а также механизмы модернизации.
- В 2017 году практически завершены работы первого этапа продления запланированного периода профилактического обслуживания, включая инструментальную экспертизу оборудования энергоблока, - сказал президент Серж Саргсян.
Мирослав Лепар, который занял пост Председателя Совета по атомной энергии, также коснулся мер по повышению уровня безопасности Армянской АЭС. Высоко оценивая проделанную работу, М. Липар с радостью отметил, что после каждого визита в ААЭС наблюдаются новые усовершенствования и прогресс.
- Совет со всей ответственностью продолжит фокусироваться на безопасной эксплуатации Армянской атомной электростанции, - сказал М. Липар.
Оценивая безопасносный уровень  атомной электростанции, Мирослав Липар отметил, что ААЭС ежегодно проходит процесс проверки безопасности. Совет Безопасности осуществляет мероприятия по улучшению безопасности посредством планирования и обеспечения безопасности на разных этапах.
-Я могу подтвердить, что многие международные миссии приезжают в Армению и посещают атомную электростанцию. Однако они не могут  заключить, что все на 100% безопасно, но  могут дать соответствующии советы, а также внести предложения по повышению безопасности.
По оценкам Мирослава Липара, проверка трубопроводов и клапанов является приоритетом для безопасности атомной электростанции, который, по его словам, выполнен на 100%.