Ամերիկյան ընկերությունը կմասնակցի «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման նախագծին
Ամերիկյան «The Robbins Company» ընկերությունը կմասնակցի «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման նախագծին։ Այդ մասին այսօր ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունում համագործակցության հուշագիր են ստորագրել Հայաստանում գրանցված և գործող «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՓԲԸ դուստր ընկերության՝ «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ-ն և խոշոր թունելների հորատման միջազգային մեծ փորձ ունեցող, հանրաճանաչ «The Robbins Company» ընկերությունը։ Հուշագրի ստորագրմանը ներկա են եղել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը։
Հանդես գալով բացման խոսքով՝ Աշոտ Մանուկյանը նշել է. ««Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագիրը կարևոր քայլ է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ՝ ՀՀ կառավարության կողմից որդեգրած ռազմավարության համատեքստում։ Հայաստանի կառավարությունը բարձր է գնահատում այն փաստը, որ այդ քայլն արվում է ամերիկյան գործընկերների մասնակցությամբ։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Դեբեդ Հիդրո» և «Ռոբինս» ընկերություններին՝ մեր երկրի էներգետիկ համակարգի և, ընդհանրապես, Հայաստանի տնտեսության համար բարձր կարևորություն ունեցող այս ձեռնարկման համար»։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը և անձնապես դեսպան Միլսին՝  երկու երկրների մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչների միջև սկիզբ դրվող երկարատև համագործակցությանը գործուն օժանդակություն ցուցաբերելու համար։
-Այս տարի մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության հետ մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը, և ես չեմ կարող մտաբերել մեր 25-ամյա գործընկերության արդյունքների ավելի լավ խորհրդանիշ, քան այն նվաճումը, որ  այսօր տոնում ենք,- ասել է ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը: -«Դեբեդ Հիդրո» և «Ռոբինս» ընկերությունների միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը էներգետիկայի ոլորտում ԱՄՆ-Հայաստան աճող համագործակցության օրինակ է: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախարար Աշոտ Մանուկյանին «Շնող» հիդրոէլեկտրակայանի ներդրումային հնարավորությունն ինձ անձամբ ներկայացնելու համար, ինչպես նաև շնորհավորել նրան մեր համատեղ ջանքերով և «Ռոբինս» համաշխարհային կարգի ամերիկյան ընկերության թունելային հորատող տեխնոլոգիան և սարքավորումները Հայաստան բերելու միջոցով այդ ծրագիրն իրականություն դարձնելու կապակցությամբ:
Ստորագրված հուշագրի համաձայն՝ ամերիկյան ընկերությունը ներդրում կկատարի «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ կանոնադրական կապիտալում՝ տրամադրելով «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրով նախատեսված 22 կիլոմետր երկարությամբ ջրատար թունելի հորատման մեքենա՝ ապահովելով մեքենայի շահագործման համար տեղական կադրերի վերապատրաստման աշխատանքները, ինչպես նաև ցուցաբերելով տեխնիկական աջակցություն թունելի հորատման ողջ ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ Լոռու մարզում 76ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ «Շնող» հիդրոէլեկտրակայանի նախագծման, կառուցապատման, ֆինանսավորման, կառուցման, սեփականության իրավունքով տնօրինման, տիրապետման, շահագործման մասին եռակողմ շրջանակային համաձայնագիրը հաստատվել է ՀՀ կառավարության օգոստոսի 10-ի թիվ 973-Ա որոշմամբ և ստորագրվել կառավարության, «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ (որպես կառուցող) և «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» փակ ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի (որպես հովանավոր) միջև: Ավելի վաղ կառավարությունը հաստատել էր Դեբեդ գետի վրա «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման նպատակահարմարությունը՝ ընդգրկելով ծրագիրը Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգի դրույթների իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկում, ինչպես նաև ընդգծել էր կայանի կառուցման համար մասնավոր ներդրումների ներգրավման և ներդրողներին համապատասխան երաշխիքների տրամադրման անհրաժեշտությունը՝ հանձն առնելով կիրառել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության տարբերակը։

American company to participate in Shnogh HPP construction project
The American "The Robbins Company" will participate in the construction of Shnogh HPP construction project. The RA Ministry of Energy infrastructures and Natural Resources has signed a memorandum on cooperation with the registered in Armenia "Debed Hydro" LLC, a subsidiary of Energo Invest Holding CJSC,  and popular The Robbins Company, which has a great international experience in the drilling of large tunnels.
The memorandum was signed by RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan and US Ambassador in Armenia Richard Mills.
Speaking at the opening ceremony, Ashot Manukyan noted: "The construction project of Shnogh HPP is an important step towards Armenia's energy security in the context of the strategy adopted by the Government of Armenia. The Armenian government highly appreciates the fact that this step is taken by American partners. I would like to thank "Debed Hydro" and "Robins" companies for this initiative, which is of great importance for the energy system of Armenia and, in general, for the country's economy".
The minister also thanked the US Embassy in Armenia and personally Ambassador Mills for for effective support between the private sector representatives of the two countries for long-term cooperation.
- This year we celebrate the 25th anniversary of our diplomatic relations with the Republic of Armenia and I can't recall a better symbol of the results of our 25-year partnership than the achievement of today's celebration. – said US ambassador Richard Mills. - Signing of memorandum of understanding between "Debed Hydro" and "Robins" companies is example of US-Armenia cooperation in energy sector. I want to thank Minister Ashot Manukyan for present the investment opportunity for "Shnogh" HPP station for me personally, and also for congratulating him on the fact that the American world-class company The Robbins Company, through our joint efforts, provided Armenia with access to technology, as well as equipment for tunnel drilling as an implementation of this project".
According to the signed memorandum, the American company will invest in the "Debed Hydro Company's" Charter Capital providing a 22-kilometer-long water tunnel drilling machine provided by the "Shnogh" HPP construction program providing local training for machine operation, as well as providing technical assistance throughout the tunnel drilling.
It will be remind that a tripartite framework agreement on the design, construction, financing, construction, management and ownership of the "Shnogh" HPP located in Lori region with an installed capacity of 76 MW was approved by the government on August 10 and signed by the government, Debed Hydro as a developer) and a closed investment fund "Investors Club of Armenia" (as a sponsor).
Earlier, the government approved the feasibility of building a "Shnogh" HHP on the Debed River, including the project in the list of measures to ensure the implementation of the Energy Security Concept of the Republic of Armenia, as well as highlighted the need for private investment in the construction of the plant and the provision of appropriate guarantees to investors. to use the state-private partnership option.