Ամերիկյան ընկերությունը կմասնակցի «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման նախագծին
Ամերիկյան «The Robbins Company» ընկերությունը կմասնակցի «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման նախագծին։ Այդ մասին այսօր ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունում համագործակցության հուշագիր են ստորագրել Հայաստանում գրանցված և գործող «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՓԲԸ դուստր ընկերության՝ «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ-ն և խոշոր թունելների հորատման միջազգային մեծ փորձ ունեցող, հանրաճանաչ «The Robbins Company» ընկերությունը։ Հուշագրի ստորագրմանը ներկա են եղել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը։
Հանդես գալով բացման խոսքով՝ Աշոտ Մանուկյանը նշել է. ««Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագիրը կարևոր քայլ է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ՝ ՀՀ կառավարության կողմից որդեգրած ռազմավարության համատեքստում։ Հայաստանի կառավարությունը բարձր է գնահատում այն փաստը, որ այդ քայլն արվում է ամերիկյան գործընկերների մասնակցությամբ։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Դեբեդ Հիդրո» և «Ռոբինս» ընկերություններին՝ մեր երկրի էներգետիկ համակարգի և, ընդհանրապես, Հայաստանի տնտեսության համար բարձր կարևորություն ունեցող այս ձեռնարկման համար»։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը և անձնապես դեսպան Միլսին՝  երկու երկրների մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչների միջև սկիզբ դրվող երկարատև համագործակցությանը գործուն օժանդակություն ցուցաբերելու համար։
-Այս տարի մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության հետ մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը, և ես չեմ կարող մտաբերել մեր 25-ամյա գործընկերության արդյունքների ավելի լավ խորհրդանիշ, քան այն նվաճումը, որ  այսօր տոնում ենք,- ասել է ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը: -«Դեբեդ Հիդրո» և «Ռոբինս» ընկերությունների միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը էներգետիկայի ոլորտում ԱՄՆ-Հայաստան աճող համագործակցության օրինակ է: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախարար Աշոտ Մանուկյանին «Շնող» հիդրոէլեկտրակայանի ներդրումային հնարավորությունն ինձ անձամբ ներկայացնելու համար, ինչպես նաև շնորհավորել նրան մեր համատեղ ջանքերով և «Ռոբինս» համաշխարհային կարգի ամերիկյան ընկերության թունելային հորատող տեխնոլոգիան և սարքավորումները Հայաստան բերելու միջոցով այդ ծրագիրն իրականություն դարձնելու կապակցությամբ:
Ստորագրված հուշագրի համաձայն՝ ամերիկյան ընկերությունը ներդրում կկատարի «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ կանոնադրական կապիտալում՝ տրամադրելով «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրով նախատեսված 22 կիլոմետր երկարությամբ ջրատար թունելի հորատման մեքենա՝ ապահովելով մեքենայի շահագործման համար տեղական կադրերի վերապատրաստման աշխատանքները, ինչպես նաև ցուցաբերելով տեխնիկական աջակցություն թունելի հորատման ողջ ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ Լոռու մարզում 76ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ «Շնող» հիդրոէլեկտրակայանի նախագծման, կառուցապատման, ֆինանսավորման, կառուցման, սեփականության իրավունքով տնօրինման, տիրապետման, շահագործման մասին եռակողմ շրջանակային համաձայնագիրը հաստատվել է ՀՀ կառավարության օգոստոսի 10-ի թիվ 973-Ա որոշմամբ և ստորագրվել կառավարության, «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ (որպես կառուցող) և «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» փակ ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի (որպես հովանավոր) միջև: Ավելի վաղ կառավարությունը հաստատել էր Դեբեդ գետի վրա «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման նպատակահարմարությունը՝ ընդգրկելով ծրագիրը Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգի դրույթների իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկում, ինչպես նաև ընդգծել էր կայանի կառուցման համար մասնավոր ներդրումների ներգրավման և ներդրողներին համապատասխան երաշխիքների տրամադրման անհրաժեշտությունը՝ հանձն առնելով կիրառել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության տարբերակը։

Американская компания примет участие в проекте строительства ГЭС "Шнох"
"Шнох" в Армении. Об этом сегодня в Министерстве энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении подписали  Меморандум о сотрудничестве в среду ООО "Дебед Гидро", которая является дочерней компанией зарегистрированного и действующего в Армении ЗАО "Энерго инвест холдинг", и компания The Robbins Company, имеющая богатый международный опыт в прокладке крупных тоннелей. На подписании присутствовали министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян и посол США в Армении Ричард Миллс.
В своей вступительной речи Aшот Манукян сказал. "Программа строительства ГЭС "Шнох" является важным шагом в вопросе обеспечения энергетической безопасности Армении в контексте стратегии, принятой правительством Армении. Правительство высоко оценивает тот факт, что этот шаг осуществляется в партнерстве с американскими коллегами. Хочу поблагодарить компании "Дебед Гидро" и The Robbins Company за данную инициативу, имеющую большое значение для энергетической системы Армении и, в целом, для экономики страны".
Министр также выразил благодарность посольству США в Армении и лично посолу США в Армении Ричарду Миллсу за активную поддержку в долгосрочном сотрудничестве между представителями частного сектора двух стран.
- В этом году мы отмечаем 25-летие наших дипломатических отношений с Республикой Армения, и я не могу не отметить  результаты, которых мы сегодня достигли, что является лучшим показателем нашего  партнерства,- сказал посол Ричард Миллс.- Подписание Меморандума о взаимопонимании между компаниями "Дебед Гидро" и The Robbins Company является примером растущего сотрудничества между Арменией и США. Я хочу поблагодарить министра Ашота Манукяна за то, что он предоставил мне инвестиционную возможность ГЭС "Шнох", а также поздравить его с тем, что американская компания мирового класса The Robbins Company нашими совместными усилиями предоставила Армении доступ к технологиям, а также оборудование для туннельного бурения в качестве реализации этого проекта.
По подписанному Меморандуму, американская компания осуществит инвестиции в уставной капитал ООО "Дебед Гидро", предоставив по программе строительства ГЭС "Шнох" технику по прокладке водного тоннеля протяженностью в 22 километра, обеспечив переподготовку местных кадров для использования этого оборудования, а также окажет техническое содействие на весь период бурения тоннеля.
Напомним, что трехстороннее рамочное Соглашение о проектировании, застройке, финансировании, строительстве, управлении на правах собственности и владении расположенной в Лорийской области ГЭС "Шнох" с установленной мощностью 76 МВт, утверждено решением правительства от 10-го августа и подписано правительством, компанией "Дебед Гидро" (в качестве застройщика) и закрытым инвестиционным фондом "Клуб инвесторов Армении" (в качестве спонсора).
Ранее правительство утвердило целесообразность строительства на реке Дебед ГЭС "Шнох", включив программу в перечень мероприятий концепции, обеспечивающей энергетическую безопасность Армении, а также подчеркнув необходимость привлечения частных инвестиций для строительства и предоставления соответствующих гарантий инвесторам.