Վիեննայում անցկացվող ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր կոնֆերանսի 61-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանի պատվիրակությունը ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ հանդիպել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոյի հետ։ Քննարկվել են ատոմային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հետ կապված հարցեր։
Նախարար Աշոտ Մանուկյանը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենին ներկայացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրի ընթացքը։ Կարևորվել է ԱԷՄԳ-ի դերը ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված աջակցության ծրագրերի իրականացման գործում։
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՀԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու ծրագրին և այդ գործընթացին ԱԷՄԳ-ի աջակցության տրամադրման հնարավորություններին։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 18-22 Վիեննայում ընթանում է ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր կոնֆերանսի 61-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ։

Ашот Манукян встретился с генеральным директором МАГАТЭ Юкия Амано
В рамках проходящей в Вене сессии 61-й генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии ООН (МАГАТЭ) делегация Армении во главе с министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Ашотом Манукяном встретилась с генеральным директором МАГАТЭ Юкия Амано. Стороны обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством в сфере атомной энергетики.
Министр Ашот Манукян представил генеральному директору Международного агентства по атомной энергии ход реализации программы продления сроков эксплуатации и модернизации Армянской АЭС. Отметили важную роль МАГАТЭ в деле реализации программ содействия, направленных на повышение уровня безопасности ААЭС. Во время встречи собеседники также коснулись программы вывода из эксплуатации первого энергоблока ААЭС и возможности оказания помощи МАГАТЭ в этом процессе.
Напомним, что 18-22 сентября в Вене проходит 61-я генеральная конференция Международного агентства по атомной энергии ООН (МАГАТЭ), в которой участвует также делегация Армении, возглавляемая министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов PA Ашотом Манукяном.