Վիեննայում անցկացվող ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր կոնֆերանսի 61-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանի պատվիրակությունը ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ հանդիպել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոյի հետ։ Քննարկվել են ատոմային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հետ կապված հարցեր։
Նախարար Աշոտ Մանուկյանը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենին ներկայացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրի ընթացքը։ Կարևորվել է ԱԷՄԳ-ի դերը ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված աջակցության ծրագրերի իրականացման գործում։
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՀԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը շահագործումից հանելու ծրագրին և այդ գործընթացին ԱԷՄԳ-ի աջակցության տրամադրման հնարավորություններին։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 18-22 Վիեննայում ընթանում է ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր կոնֆերանսի 61-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ։

Within the framework of the 61-st session of the General Conference of the United Nations International Atomic Energy Agency (IAEA) held in Vienna, the Armenian delegation met with IAEA Director-General Yukiya Amano headed by RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan. Issues related to cooperation in the field of atomic energy were discussed.
Minister Ashot Manukyan presented the Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) on the process of the extension and modernization of the Armenian NPP. The role of the IAEA in the implementation of assistance programs aimed at improving the level of the ANPP was highlighted.
During the meeting the interlocutors also touched upon the ANPP's first power unit and the possibilities of providing IAEA support to that process.
It should be reminded, that  61st session of the General Conference of the United Nations International Atomic Energy Agency was being held in Vienna on September 18-22, which is also attended by the Armenian delegation, headed by RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan.